tisdag 7 januari 2014

Planering vt-2014

Nu är det dags att starta upp vårterminens arbete.

Men först ska ni få nya platser. Skriv ditt namn på en lapp och sedan placerar jag ut dessa. Under tiden så tar ni en kort paus.



Följande arbetsområden ska vi bearbeta:
  • Bråk och procent v.2-v.9  Prov Torsdag 27/2 ( Bokat )
  • Bråk och potenser v.10-v.15 Prov Torsdag 10/4 ( Bokat )
  • Algebra och mönster v.17-v.23 Prov Torsdag 5/6 ( Bokat )
Vi börjar med Bråk och procent.

Mål:
  • Kunna uttrycka andelar i bråkform, decimalform och procentform.
  • Kunna använda sambandet mellan andel, del och det hela för att lösa vardagliga problem.
  • Kunna utföra andelsberäkningar med huvudräkning, skriftliga metoder och miniräknare.
  • Kunna reflektera över jämförbarheten mellan andelar.
  • Kunna utföra beräkningar med ränta och räntesats.
  • Kunna värdera lösningsmetoder och matematiska resonemang.
  • Kunna förklara och motivera utifrån dina kunskaper om begreppen i kapitlet.
Vid uppstart så samtalar vi om arbetssätt och arbetsformer.

8D:s förslag och tankar:
  • Studiero, muntliga genomgångar, på tavlan, att få lyssna till musik och arbeta enskilt i boken.
  • Viktigt med arbetsformer/sätt som stärker självförtroendet, mer feedback på lektionstid och fler " kollar " istället för ett slutprov. Bra om läraren checkar av om man kan sakerna.
Veckoplanering Bråk och procent

  • Andelen v.3
  • Höjning och sänkning. Koll enhetsomvandling v.4
  • Taluppfattning/huvudräkning. Hur stor är delen v.5-6
  • Det hela v.6
  • Resonera/Utveckla. Ränta v.8
  • Blandade uppgifter, Problemlösning v.9
Bedömning av era kunskaper:
  • Under lektionsarbete
  • Vid provtillfällen
  • Vid redovisningar av par/grupparbeten

Bedömning utgår från fem förmågor:

1 BEGREPPSFÖRMÅGA 
Kunna redogöra för begreppen.

2 PROCEDURFÖRMÅGA
Välja och använda lämpliga metoder och procedurer.

3 KOMMUNIKATIONSFÖRMÅGA
Kunna samtala om, redogöra för och argumentera...

4 RESONEMANGSFÖRMÅGA
Föra och följa resonemang

5 PROBLEMLÖSNINGSFÖRMÅGA 
Kunna analysera en uppgift och välja lämpliga strategier och metoder. 

När vi arbetar med kapitlet så får ni testuppgifter där ni kan bedöma era förmågor och vad som behövs utvecklas för att nå nästa steg.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...