Uppstart:
Arbeta med att lösa problemet på flera olika sätt och pröva att använda ekvationslösning som metod.
För två glassar och tolv godisbitar får ni betala 40 kr. En glass kostar 17 kr. Vad kostar godisbiten ?
Arbetspass:
Eget arbete på s.230 - 232. Ta hjälp av filmade uppgifter från blogginlägget nedanför.
Arbeta med att lösa problemet på flera olika sätt och pröva att använda ekvationslösning som metod.
För två glassar och tolv godisbitar får ni betala 40 kr. En glass kostar 17 kr. Vad kostar godisbiten ?
Arbetspass:
Eget arbete på s.230 - 232. Ta hjälp av filmade uppgifter från blogginlägget nedanför.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar