tisdag 3 september 2013

Räkna ut vad det kostar och räkna jämförpris

Men först repetition av innehållsdivision

Beräkna:

a) 2 / 0,5    b)    4 / 0,1    ( E nivå )

c) 7,2 / 0,8   d) 6,4 / 0,08  e) 0,48 / 0,008    ( C-nivå )

 f )  31,32 / 0,4  ( A-nivå )

Skärminspelning som visar uträkningarna

Hur mycket lösviktsgodis får du för 30 kr?




Mål: Att kunna räkna ut vad saker ska kosta och deras jämförpris samt att  vara förtrogen med några vanliga prefix

När har vi användning av detta?

Vilket räknesätt använder vågen vid lösgodiset?

Hur mycket godis får jag för 30 kr?

Vilka kunskaper behövs för att räkna ut rätt pris?

På vilka olika sätt kan vi räkna ut?











Inga kommentarer:

Skicka en kommentar

Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...