onsdag 17 december 2014

Problemlösning

9.1 Uppgift 7 - Gatuköket

( Uppgiften är hämtad från Webmatte, Stockholm stad )
I den lokala kebabkiosken får man betala 90 kr för 6 läsk och 1 kebab, och 110 kr för 2 läsk och 2 kebab.

Vad kostar en läsk och en kebab?



2 kommentarer:

Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...