fredag 25 oktober 2013

Geometri
    

Under cirka 6 veckor kommer vi att arbeta med geometri

Målen med kapitlet är att du ska kunna:

  • Utföra beräkningar med formler för omkrets, area och volym
  • Använda lämpliga enheter för omkrets, area och volym
  • Undersöka, resonera och argumentera kring geometriska begrepp
  • Rita tredimensionella objekt
  • Göra uppskattningar och jämförelser av egenskaper hos cirklar, månghörningar, och tredimensionella objekt
  • Värdera lösningsmetoder och matematiska resonemang
  • Förklara och motivera olika begrepp inom geometri




Arbetsplan

v.45 Introduktion, elevernas egna förslag på arbetssätt och arbetsformer, Omkrets och Area
v.46 Test taluppfattning och huvudräkning, Cirkelns area
v.47 Rätblock och kub
v.48 Enheter för volym
v.49 Resonera och utveckla ( grupparbete ), prisma och pyramid
v.50 Cylinder, kon och klot, prov Torsdag 12 december.Om tid medges så avslutar vi  med filmen "Berättelsen om Pi"


Bedömning:
Bedömning sker vid lektionsarbete, i diskussioner, par/grupp arbeten, tester samt prov

Du bedöms utifrån din förmåga att:
  • Hantera räknemetoder
  • Redovisa uppgifter med resonemang och motiveringar
  • Redogöra för begrepp
  • Analysera och dra slutsatser
Till din hjälp har du skärminspelningar och lektionssammanfattningar på bloggen.

Arbetssätt och arbetsformer ( så här vill vi arbeta och så här tror vi att vi lär vi oss bäst )

  • Gruppuppgift med inlämning
  • Film, Youtube-klipp
  • Mattespel på datorn t.ex. mattefabriken
  • Enskilt arbete i boken och sedan i grupper med de som gjort samma uppgifter.
  • Eget enskilt arbete i boken. Lättare att koncentrera sig då.
  • Parvis arbete i boken. Efter genomgång kan de som vill arbeta i par bli indelade parvis.






onsdag 16 oktober 2013

Uppfattningar om decimalform

Hur har Gunnar tänkt när han svarat på uppgifterna?
1)
  • Han har missuppfattat positionssystemet  vad gäller tiondelar. Han har inte förstått att man kan lägga på nollor sist.
  • Rätt svar är 6,85. Man får visa med hjälp av positionssystemet. Fler tiondelar t.ex.
2)
  • Fortsätt på torsdag


Håller du med om svaret?

Arbeta parvis och bearbeta Gunnars svar på de fyra uppgifterna







söndag 13 oktober 2013

Matteprov år 8

Beräkna

 E:      a) 0,5 * 8      b) 0,1 * 5        c) 2 * ( -5 )
        
          d) 2 / 0,1       e) 4 /0,5 

C:      a) 0,9 * 0,2   b) ( -2 ) * ( -4 )     c) 0,4 * 0,1

         d)  3,2 / 0,04    e) 24 / ( -8 )

A:      a) 0,8 * 0,02   b) ( - 0,04 ) * 0,03   c) ( -0,12 ) *  ( - 0,9 )

         d) 0,324 / 0,06   e) 0,272 /  (- 0,08 )


Jämförpris

Ett paket hamburgare kostar 40 kr för 400g

Ett annat paket hamburgare kostar 60 kr för 600g

Beräkna jämförpriset för båda paketen. Vilket paket har lägst jämförpris?


3 dl grädde kostar 12 kr. Vad kostar 1 liter?


En flaska schampo innehåller 350 ml och kostar 28 kr. Vad kostar 1 liter schampo?


Beräkna:

( -3 ) + 5 =

( -3 ) + ( -5 ) =

( -3 ) - 5 =

( -3 ) - ( -5 ) =


E: Kan utföra en multiplikation och en division av decimaltal med någon metod.
    
    Kan utföra beräkning av jämförpris på en av  " hamburgarna ".

    Kan med någon metod utföra någon beräkning med negativa tal.

C: Visar säkerhet i metoder utför de flesta beräkningarna med decimaltal och negativa tal        på C-nivå.

    Kan visa säkerhet i metoder och utförligt redovisa ( text, bilder och uträkningar ) de         flesta uppgifterna om jämförpris. Kan ge ett ungefärligt svar på schampofrågan.

    Kan visa metoder och med säkerhet utföra korrekta beräkningar på 3 av 4 uppgifter           med addition och subtraktion med negativa tal.

A: Visar stor säkerhet i metoder och beräkningar med tal i decimalform och negativa tal.

    Kan med korrekta resonemang och metoder  utförligt redovisa jämförpris. 




.





onsdag 9 oktober 2013

Multiplikation och division med negativa tal

Mål:

Att kunna utföra beräkningar, division och multiplikation,  med negativa tal.

Att med hjälp av mönster kunna förstå och förklara beräkningarna

Att räkna med negativa tal kan vara krångligt. Ibland kan man hitta ett mönster och förstå varför t.ex ( -5 ) * ( -2 ) är lika med 10.

Multiplikation med en negativ faktor, klicka här

Multiplikation med två negativa faktorer, klicka här

Matteva övning klicka här



Division med negativa tal


Övning 






söndag 6 oktober 2013

Sista lektion  med jämförpris och första med negativa tal.

  1. Elevexempel se redovisning av hamburgare 400 g
  2. Elevexempel schampo. Hur får man fram kronor per ml? Hur använder man den här metoden?
  3. Negativa tal på tallinjen. 
  4.  Addition ( plus ) och subtraktion ( minus ) med  negativa tal


  • Länk, klicka här. OBS! Arbeta bara med addition av negativa tal. 

  • torsdag 3 oktober 2013

    Redovisning av era uppgifter om jämförpris



    Ni ska arbeta tillsammans i era grupper från igår.

    Era redovisningar kommer att fotas av och läggas ut på Bloggen. Några av era uppgifter kommer att finnas med på provet.

    Arbetsgång:

    • Diskutera först era uppgifter muntligt. Finns det flera sätt att lösa uppgifterna på?
    • Redovisa era uppgifter på ett lösblad.  Redovisa stegvis med riktiga metoder, motiveringar och resonemang.
    • Kom ihåg att använda både text, bilder och tal i redovisningen.
    • OBS! Ni kan dela in er grupp i två mindre grupper och sedan välja vilken uppgift ni ska redovisa.
    • Lämna in redovisning för publicering.







    onsdag 2 oktober 2013

    Matematikprov måndag 14 oktober



    Jag har planerat in ett matematikprov till måndagen den 14 oktober.

    Ni kommer att få mer information om provinnehållet.
    Egna uppgifter med jämförpris



    Vi samlades utanför ICA och ni blev indelade i grupper.

    Er uppgift var att göra två egna uppgifter om jämförpris. Den ena uppgiften skulle ni vara säkra på hur man löste och den andra skulle vara en utmaning.

    Era uppgifter skulle bygga på olika erbjudanden inne i affären och ni skulle helst fota av erbjudandet.

    Nästa lektion går vi igenom några av era uppgifter.



    Lektion 1 " Uppstart "

    Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...