fredag 26 februari 2016

Enheter för volym

Under veckan ska vi arbeta med enheter för volym.


Mål:
  • Kunna använda olika metoder för att uttrycka samma volym men i olika enheter. T.ex 250 ml = 25 cl = 2,5 dl = 0,25 liter
  • Kunna förklara hur många kubikcentimeter det går på en kubikdecimeter
  • Kunna uttrycka volymer i både litersystemet och metersystemet


Volym kan uttryckas i två olika system.

Litersystemet och metersystemet.

Systemen kopplas ihop i två punkter.

1 kubikcentimeter är 1 milliliter

1 kubikdecimeter är 1 liter.

Uppgift
  • Rita en kub med sidan 1 dm (kom ihåg att halvera sträckan som markerar djupet)
  • Rita en kub med sidan 1 cm
  • Fundera på hur många små kuber som får plats i den stora kuben
Om du vill så kan du kolla filmen och rita av i ditt räknehäfte.


Bildresultat för mattelektion

Arbetspass: Arbete i boken på sidan 183 och framåt.Välj nivå 1-3. Nivå fyra kan man arbeta med efter att man jobbat igenom nivå 3. Ta hjälp av filmerna vid behov och öva dig i ett QUIZ om volym. Lycka till !
/mattestaffan

Modell/ metod för enhetsomvandling ( genomgång litersystem och metersystem )








onsdag 24 februari 2016

Rätblock och kub

Alla kuber är rätblock men alla rätblock är inte kuber.
En kub är ett rätblock där alla sidor är lika långa.
När du ritar en kub så ska du halvera diagonalerna ( sträcken som går på snedden )






måndag 22 februari 2016

Cirkelns area

Begrepp:

Mittpunkt ( Var hittar du mittpunkterna i figuren nedan ? )
Radie ( Markera radien i de olika figurerna )
Diameter ( Markera diametern i de olika figurerna )
Area
Pi

Metoder
A = r x r x 3,14

1. Beräkna arean av så många figurer som möjligt. ( vita områden )

Kvadratens sida är 4 dm


Bildresultat för cirkelns area

Vad kommer du ihåg om cirkelns area, klicka här !

Filmat exempel, area av cirkel och kvadrat, klicka här !,

Eget arbete i boken s.174-177.


onsdag 10 februari 2016

Lektion 1 Geometri


Geometri


    

Under cirka 6 veckor kommer vi att arbeta med geometri

Målen med kapitlet är att du ska kunna:

  • Utföra beräkningar med formler för omkrets, area och volym
  • Använda lämpliga enheter för omkrets, area och volym
  • Undersöka, resonera och argumentera kring geometriska begrepp
  • Rita tredimensionella objekt
  • Göra uppskattningar och jämförelser av egenskaper hos cirklar, månghörningar, och tredimensionella objekt
  • Värdera lösningsmetoder och matematiska resonemang
  • Förklara och motivera olika begrepp inom geometri



Arbetsplan

v.6 Introduktion, elevernas egna förslag på arbetssätt och arbetsformer, Omkrets och Area
v.7 Sportlov
v.8 Cirkelns area. Rätblock och kub
v.9 Enheter för volym
v.10 Resonera och utveckla ( grupparbete ), prisma och pyramid
v.11 Cylinder, kon och klot.
v.12 Påsklov
v.13 Repetition. Blandade uppgifter.
v.14 Prov inbokat tisdag kl.08.00. Behöver du extratid så fortsätter du på mattestugan kl.14.00 i sal 32.


Bedömning:
Bedömning sker vid lektionsarbete, i diskussioner, par/grupp arbeten, tester samt prov

Du bedöms utifrån din förmåga att:
  • Hantera räknemetoder
  • Redovisa uppgifter med resonemang och motiveringar
  • Redogöra för begrepp
  • Analysera och dra slutsatser
Till din hjälp har du skärminspelningar och lektionssammanfattningar på bloggen.

Arbetssätt och arbetsformer ( så här vill vi arbeta och så här tror vi att vi lär vi oss bäst )
  • Förslag

måndag 8 februari 2016

Prov uttryck och ekvationer

Provet består av två delar. 

Del 1 är QUIZ-frågor.

Password: mattestaffan

E=40/ D= 65/ C = 85

http://www.proprofs.com/quiz-school/story.php?title=uttryck-och-ekvationer-r-8-e-cniv

Del 2 är två  problemlösningsuppgifter.

Hur stora är vinklarna ?

a )En triangel med vinklarna A, B och C.
Vinkeln C är lika stor som vinkeln B.
Vinkeln B är dubbelt så stor som vinkeln A.    ( 2/ 3 / 0 )

E: Du ritar en figur som visar på förståelse av uppgiften, visar vilka olika tal som du prövat  och redovisar ett svar.

C: Du tecknar uttryck för vinklarna och löser ekvationen samt redovisar storleken på  alla vinklar.



b ) En triangel med vinklarna A, B och C.
Vinkeln C är dubbelt så stor som vinkeln B.
Vinkeln B är 20 grader mindre än  vinkeln A.    ( 0 / 3 / 3 )

C: Du ritar en figur och tecknar uttryck för alla vinklar. Du kan pröva dig fram till en lösning.

A: Du löser uppgiften med hjälp av en ekvation. Ekvationslösningen är tydlig och lätt att följa. Med hjälp av värdet på x så redovisar du slutsatser om alla vinklars storlek.

söndag 7 februari 2016

Inför provet på tisdag

Arbete med blandade uppgifter på sidan 252 - 253 i Y-boken.
Ta hjälp av filmade redovisningar, klicka på gula länken !

http://guldkroksskolan8.blogspot.se/2015/02/filmade-blandade-uppgifter.html

Länk till förra årets prov.

http://guldkroksskolan8.blogspot.se/2015/02/prov.html

Lycka till !
Mattestaffan

torsdag 4 februari 2016

Problemlösning

Saras pappa är 5 gånger så gammal som Sara. Saras pappa är 20 år äldre än Sara.

Bestäm bådas ålder.




I en triangel så är minsta vinkeln x. Övriga vinklar är dubbelt så stora. Hur stora är vinklarna i triangeln ?




Summan av de tre på varandra följande udda tal är 225. Vilka är talen ?

måndag 1 februari 2016

Vikarie tisdag 2:e februari

Arbete med blandade uppgifter på sidan 252 - 253 i Y-boken.
Ta hjälp av filmade redovisningar, klicka på gula länken !

http://guldkroksskolan8.blogspot.se/2015/02/filmade-blandade-uppgifter.html

Lycka till !
Staffan

Problemlösning med ekvationer

Vi ska idag öva oss på att lösa problem med hjälp av ekvationer. Du arbetar med lösblad och lämnar in dina redovisningar i slutet av lektionen. Gör en självskattning utifrån kriterierna nedanför.


E: Rita i huvudsak korrekta bildar och teckna några korrekta uttryck
C: Tecknar uttryck med säkerhet  och kan ställa upp ekvationer. Kan pröva sin lösning och komma fram till ett svar.
A: Använder bilder samt ekvationslösning. Redovisar korrekt på ett effektivt och tydligt sätt som är lätt att följa. 

Strategier och metoder:
  • Rita bild
  • Teckna uttryck
  • Ställ upp en ekvation och lös den eller anta ett värde och pröva

Arbetsgång:
  1. Fundera och arbeta själv en stund.
  2. Samtala om uppgiften med kamrat.
  3. Gemensam diskussion.
  4. Om du kör fast så kan du ta hjälp av min arbetsgång för de två första uppgifterna.
Uppgift 5104
  1.  Rita en enkel bild på de två personerna.Sätt ut namn på figurerna
  2.  Teckna Saras ålder med X
  3. På vilka två olika sätt kan du teckna pappas ålder om Saras ålder är X
  4. Använd pappans båda uttryck för sin ålder och ställ upp en ekvation.
  5. Om du inte kommer på hur ekvationen ska se ut så kan du pröva dig fram. Bestäm en ålder på Sara och undersök om den ger samma värde för pappans båda uttryck.
Uppgift 5105

     1. Rita en stor triangel i ditt räknehäfte. Du behöver inte vara så noga med att den ritas            rätt.
     2. Sätt ut bokstäverna i varje vinkel.
     3. Teckna A:vinkelns storlek med x
     4. Hur kan du teckna övriga vinklars storlek om A-vinkeln är x ?
     5. Om man summerar alla vinklar i en triangel så är vinkelsumman = ?
     6. Ställ upp en ekvationen och lös den eller anta ett värde på x och pröva dig fram !

Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...