onsdag 25 mars 2015

Lösa volymuppgifter

Förra lektionen arbetade vi med en modell som hjälpte oss att enhetsomvandla

  • Hur såg modellen ut ?
Vi använder modellen för att lösa uppgifterna på bilden.
  • Arbeta själv med uppgift 4089. Använd modellen på tavlan.
  • Prata med dina bänkkamrater och diskutera era svar.
  • Gemensamt i klassrummet.


tisdag 24 mars 2015

Enheter för volym



Under veckan ska vi arbeta med enheter för volym.

Mål:

  • Kunna använda olika metoder för att uttrycka samma volym men i olika enheter. T.ex 250 ml = 25 cl = 2,5 dl = 0,25 liter
  • Kunna förklara hur många kubikcentimeter det går på en kubikdecimeter
  • Kunna uttrycka volymer i både litersystemet och metersystemet



Volym kan uttryckas i två olika system.

Litersystemet och metersystemet.

Systemen kopplas ihop i två punkter.

1 kubikcentimeter är 1 milliliter

1 kubikdecimeter är 1 liter.

Uppgift

  • Rita en kub med sidan 1 dm.
  • Rita en kub med sidan 1 cm
  • Fundera på hur många små kuber som får plats i den stora kuben
Kolla filmen och rita av i ditt räknehäfte.

Bildresultat för mattelektion

Filmad genomgång från dagens lektion


Bildresultat för metoder

Modell/ metod för enhetsomvandling ( genomgång litersystem och metersystem )













Arbete i boken på sidan 183 och framåt.Välj nivå 1-3. Nivå fyra kan man arbeta med efter att man jobbat igenom nivå 3.

tisdag 17 mars 2015

Volym av rätblock

Hej!

På torsdag har ni vikarie och ni ska arbeta med hur man räknar fram volymen av ett rätblock.

Använd gärna filmen innan ni börjar arbetet i boken.
Lycka till !

Staffan

Volym rätblock, klicka på länken !

söndag 15 mars 2015

Cirkelns area

Vad kommer du ihåg om cirkelns area, klicka här !

Filmat exempel, area av cirkel och kvadrat, klicka här !,

Begrepp:
Radie
Diameter
Area
Pi

Metoder/modeller
A = r x r x 3,14

1. Beräkna arean av så många figurer som möjligt. ( vita områden )

Kvadratens sida är 4 dm


Bildresultat för cirkelns area

Eget arbete i boken s.174-177.

  1. Barringerkratern, Meteorkratern, Canyon Diablo-kratern, är en nedslagskrater i USA, 55 km från Flagstaff nära staden Winslow i öknen i norra Arizona. Kratern har en diameter på omkring 1 200 m och ett djup på 170 m. Kraterranden är 45 m hög.Wikipedia
 
En fotbollsplan är 105m X 65m.

Hur många fotbollsplaner får plats i Barringerkratern ?

Hemuppgift till torsdag: Arbeta med Quiz. Länken finns längst upp på blogginlägget.

söndag 1 mars 2015

Uppstart Geometri


Uppstart

Under cirka 6 veckor kommer vi att arbeta med geometri

Målen med kapitlet är att du ska kunna:

  • Utföra beräkningar med formler för omkrets, area och volym
  • Använda lämpliga enheter för omkrets, area och volym
  • Undersöka, resonera och argumentera kring geometriska begrepp
  • Rita tredimensionella objekt
  • Göra uppskattningar och jämförelser av egenskaper hos cirklar, månghörningar, och tredimensionella objekt
  • Värdera lösningsmetoder och matematiska resonemang
  • Förklara och motivera olika begrepp inom geometri



Arbetsplan

v.45 Introduktion, elevernas egna förslag på arbetssätt och arbetsformer, Omkrets och Area
v.46 Cirkelns area. Rätblock och kub
v.47 Enheter för volym
v.48 Resonera och utveckla ( grupparbete ), prisma och pyramid
v.49 Cylinder, kon och klot.
v.50 Repetition. Prov inbokat torsdag vecka 50 ( 10 december )


Bedömning:
Bedömning sker vid lektionsarbete, i diskussioner, par/grupp arbeten, tester samt prov

Du bedöms utifrån din förmåga att:
  • Hantera räknemetoder
  • Redovisa uppgifter med resonemang och motiveringar
  • Redogöra för begrepp
  • Analysera och dra slutsatser
Till din hjälp har du skärminspelningar och lektionssammanfattningar på bloggen.

Arbetssätt och arbetsformer ( så här vill vi arbeta och så här tror vi att vi lär vi oss bäst )
  • Förslag

Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...