onsdag 27 november 2013

Gruppuppgift



Man transporterar färdig chokladmassa i form av rätblock som väger 5 kg.
Ge två förslag på hur rätblocken kan se ut. Rita figurer, sätt ut mått och visa
att volymen stämmer. Räkna med att 1 dm3 choklad väger 1 kg.

Filmad genomgång

Vi samtalar om betygsnivåer. Vi kommer fram till:

E: Kan ge något exempel på mått. Delvis redovisat

C: Kan ge flera exempel. Redovisar till stor del korrekt. Använder enheter på rätt sätt.

söndag 24 november 2013

Enheter för volym

Under veckan ska vi arbeta med enheter för volym.

Mål:

  • Kunna använda positionssystemet för att uttrycka samma volym i olika enheter. T.ex 250 ml = 25 cl = 2,5 dl = 0,25 liter
  • Kunna förklara hur många kubikcentimeter det går på en kubikdecimeter
  • Kunna uttrycka volymer i både litersystem och metersystem



Volym kan uttryckas i två olika system.

Litersystemet och metersystemet.

Systemen kopplas ihop i två punkter.

1 kubikcentimeter är 1 milliliter

1 kubikdecimeter är 1 liter.

Uppgift

  • Rita en kub med sidan 1 dm.
  • Rita en kub med sidan 1 cm
  • Fundera på hur många små kuber som får plats i den stora kuben
Kolla filmen och rita av i ditt räknehäfte.

Filmad genomgång från dagens lektion

Film 1 genomgång litersystem och metersystem











Arbete i boken på sidan 183 och framåt.Välj nivå 1-3. Nivå fyra kan man arbeta med efter att man jobbat igenom nivå 3.


söndag 17 november 2013

Rätblock och kub



Mål

  • Att kunna rita enkla rätblock
  • Att kunna rita en kub
  • Att kunna beräkna volymen av ett rätblock
  • Att ha förståelse för volymbegreppet och kunna tolka formeln V=B * h
Begrepp
  • Volym
  •  Basyta
  •  Höjd
Uppgift 1. Att kunna rita en kub.
  

Uppgift 2. Begreppet Basyta. Tolka formel


Uppgift 3.Beräkna volymen

Uppgift 4. Ge förslag på ett rätblock med volymen a) 2 kubikmeter b) 4 kubikmeter c) 12 kubikmeter










Uppgifter i boken på s.180-183. Välj nivå.

torsdag 14 november 2013

Areaberäkning av cirkel.

Begrepp: Radie och Area

Hur stor area har kvadraten om radien är 5 dm?

Ungefär hur stor Area tror du cirkeln har?






1. Beräkna arean av stora blå kvadraten och lilla röda kvadraten

2. Försök räkna ut arean av cirkeln. Hur många röda kvadrater får plats i cirkeln?

3. Jämför cirkelns area med kvadratens area. Jämför med vad andra kommit fram till.





4. Tolka formeln 

Beräkna Arean av cirkeln.


















Problemlösning

Den här uppgiften är inlämnad av en elev och cirkulerar just nu på nätet. Hur ska vi förklara?????

bild.PNG

måndag 11 november 2013

söndag 10 november 2013

Under veckan ska vi arbeta med taluppfattning och hur man beräknar cirkelns area


  • Först repetition av triangelns och rektangelns area samt cirkelns omkrets.




Bearbeta frågorna på sidan 172.

När du är klar med frågorna så jämför du dina svar med en kompis. Är ni överens eller vill du ändra något?

Vilka av uppgifterna anser ni är svårast?

När vi räknar en uppgift som innehåller flera räknesätt så måste vi räkna i rätt ordning.
Prioriteringsreglerna hjälper oss att räkna i rätt ordning.

  1. Räkna parenteserna först
  2. Multiplikation
  3. Division
  4. Addition ( plus ) och subtraktion ( minus )

torsdag 7 november 2013

Exempeluppgift s.164

Först en repetition av gårdagens uppgift.
  • Förstår vi varför formeln för Triangeln delas med två?   A=B*h/2
  • Effektivt sätt att beräkna arean av figuren är att rita in den i en rektangel och sedan räkna bort trianglarna
Omkrets av cirkel

Vi använder figurerna på tavlan och övar på beräkningar av omkrets.

Begrepp
  • Omkrets
  • Diameter







                                  


måndag 4 november 2013

Uppstart efter lovet

Ni fick tillbaka proven.  De som behöver komplettera tar med proven hem och gör klart de uppgifter som behövs för att provet ska bli färdigt. Lämna in så snart som möjligt och ta hjälp av bloggen.

Vi delade ut nya böcker och ni ombeds att vara särskilt aktsamma om dem eftersom de är alldeles nya.

Vi bestämde arbetsätt och arbetsformer för geometrikapitlet.

Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...