torsdag 29 augusti 2013

Spela mattespel - yeahh!




 Länk till Mattespel. Vi övar talförståelse med hjälp av ett spel. Instruktioner finns på spelplanen.

söndag 25 augusti 2013

Division med tal mindre än ett.

Jag kommer att visa två metoder att lösa divisionerna med. Det är viktigt att du förstår begreppet innehållsdivision och man kan tänka " hur många gånger får nämnaren plats i täljaren "

Fundera och diskutera hur man kan lösa och resonera kring

  • 4 dividerat med 0,1
  • 4 dividerat med 0,2
  • 4 dividerat med 0,4
Skärminspelning som visar metoderna

Nästa lektion ska vi öva med hjälp av arbetsblad 1:4




Vi fortsätter att dividera med decimaltal och kommer nu att dividera med hundradelar i nämnare.

Tänk innehållsdivision. Hur många gånger får det plats i täljaren. Jag visar med en skärminspelning

måndag 19 augusti 2013

Välkomna till ett nytt läsår!





Här följer en översiktlig beskrivning av vad vi kommer att arbeta med under läsåret. Arbetssätt ( praktiskt, räkna i boken, dator, muntligt etc.)  och arbetsformer  ( enskilt, parvis eller grupp etc )  lyfter vi till diskussion.

Varför lär vi oss matte? ( Punkter plockade från lgr 11 )

  •  Lång historia med bidrag från många kulturer
  • Praktiska behov
  • Människans nyfikenhet och lust att utforska matematiken
  • Fatta välgrundade beslut i vardagslivet.
  • Ge förutsättningar att delta i samhällets beslutsprocesser.
Krav på undervisningen ( plockat från lgr 11 )
  • Visa matematikens olika användningsområden
  • Utveckla intresse och tilltro till din förmåga
  • Uppleva estetiska värden i mönster, former och samband
  • Formulera och lösa problem
  • Reflektera över/ värdera strategier, metoder, modeller och resultat
  • Tolka, beskriva och formulera vardagliga matematiska situationer
  • Utveckla förtrogenhet med grundläggande begrepp och metoder
  • Använda digital teknik vid problem, beräkningar och för att presentera/tolka data
  • Utveckla förmågan att argumentera logiskt och föra matematiska resonemang
  • Utveckla förmågan att kommunicera med hjälp av det matematiska språket
  • Studera historiska sammanhang där begrepp och metoder har utvecklats


Arbetsområden som ska bearbetas under läsåret 13/14

  • Taluppfattning och talförståelse
  • Geometri
  • Algebra och ekvationer
  • Procent med bråk
  • Sannolikhet
  • Matematiska samband
Förmågor som du ska utveckla i matematik
  • Använda olika matematiska räknemetoder ( skriftliga, överslag, huvudräkning )
  1. I huvudsak fungerande, viss anpassning
  2. Relativt väl, förhållandevis god anpassning
  3. Väl fungerande sätt, god anpassning
  • Formulera och lösa problem med hjälp av olika strategier och metoder
  1. Bidra till
  2. Formulera, efter någon bearbetning
  3. Formulera själv
  • Analysera, värdera och motivera beräkningar och metoder
  1. Bidra till, något förslag
  2. Ge något förslag på alternativ
  3. Ge flera förslag 
  • Föra och följa matematiska resonemang
  1. Enkla, till viss del underbyggda
  2. Utvecklade och relativt väl underbyggda
  3. Välutvecklade och väl underbyggda
  • Förstå olika begrepp och hur de hänger ihop
  1. Jag ska fortsätt att skriva här.
  • Att använda det matematiska språket ( skriftligt och muntligt )



Vi inleder läsåret med taluppfattning. 


Mål
  • Förståelse för tiosystemet. Ha koll på siffrans olika värde i olika positioner i talsystemet. Förståelse för prefixen kilo, deci och centi.
  • Kunna beräkna jämförpris i vardagssituationer.
  • Kunna multiplicera och dividera med positiva tal mindre än 1. T.ex  0,5 * 4     5/0,5
  • Förståelse för vad negativa tal är. 
  • Subtraktion och addition av negativa tal. T.ex (-5) - ( -5 )
  • Förståelse för begreppet potensform. 
Hur säker är du på multiplikationstabellen? Öva här

Har du förståelse för positionssystemet? Öva här

Uppgift 1

På vilka olika sätt kan man räkna ut?  a) 0,1 * 4  b) 0,5 * 50  c) 0,1 * 0,9 
Vilka sätt tycker du/ni är bättre/sämre? Redovisa era svar i kommentarrutan.





Uppgift 2

Spela fyra i rad ( multiplikationsspel på papper )







Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...