söndag 29 september 2013

Uppföljning av er förståelse för bråkbegreppet



Vi arbetar tillsammans och analyserar era svar på uppgifterna om bråk.

Uppgift: Vi ska få syn på eventuella feluppfattningar kring förståelsen av bråkbegreppet.

                

Att fundera på

  • Fördelar  med lösningen?
  • Kan man utveckla lösningen?
  • Finns det andra sätt/ alternativa sätt att redovisa lösningen?
  • Hur tror du att eleven har tänkt? Håller du med?
Feluppfattningar:
  • Att rita femtedelar och sjundedelar är svårt
  • Alla delarna måste vara lika stora
  • Om jag ska rita femtedelar så kan jag rita en gubbe eller......

  • Ha hjälp av minutvisaren på klockan. 12 minuter är en femtedel av en timma.
  • Eller tänka att en femtedel är mindre än en fjärdedel och rita " armarna längre upp"



onsdag 25 september 2013

Tillfälligt avbrott!

Skolans matematiklärare genomgår en kurs i matematik. I kursen ingår bl.a att kartlägga elevers förståelse för bråkbegreppet.

Ni fick arbeta med dessa uppgifter och nästa lektion ska vi analysera svaren tillsammans i klassen.




söndag 22 september 2013

Att räkna jämförpris-att göra kloka val.

2013-09-23 08.32.23.jpg        2013-09-23 08.32.51.jpg

2013-09-23 08.37.54.jpg


  • Vilka metoder kan vi använda när vi ska räkna ut jämförpris?
  • Vilka räknesätt behöver du kunna?
  • Vilka enheter behöver du ha koll på?
Mål: Att kunna räkna ut jämförpris för olika varor och kunna göra ett val utifrån dina beräkningar.

Arbeta parvis och markera fem varor som ni beräknar jämförpriset på. Välj några varor som du vet direkt hur du ska beräkna och välj några som du tror blir en utmaning.

1)Vilket godis anser ni vara mest prisvärt? Motivera med beräkningar, text eller bilder

2)Vilken dryck anser ni vara mest prisvärd? Motivera med beräkningar, text eller bilder

3) Gör en egen uppgift som handlar om jämförpris.

Volym
1 liter = 10 deciliter = 10 dl

1 liter = 100 centiliter = 100 cl

1 liter = 1000 milliliter = 1000 ml

Massa
1 kilogram = 1000 gram = 1 kg

1 hektogram = 100 gram = 1 hg


onsdag 18 september 2013

OBS!!!!
Nu finns skärminspelningar för alla testuppgifterna. Gå in på inlägget den 11 September. Längst ned på sidan hittar ni inspelningarna. Lycka till!

måndag 16 september 2013

Vi arbetade med problemlösning " vattenmelonen " och vi samtalade om hur man redovisar.

Nästa lektion så fortsätter vi med problemlösningen.

Vattenmelonen




Uppgiften finns i tre olika versioner

( E )
Kalle äter upp en vattenmelon på två timmar

Malin äter upp en vattenmelon på fyra timmar

Hur stor del av melonen äter de upp på en timma tillsammans?

( C )
Kalle äter upp en melon på tre timmar

Malin äter upp en vattenmelon hälften så fort

Johan äter upp en vattenmelon på 4 timmar

Hur stor del av vattenmelonen äter de upp på en halvtimma tillsammans

( A )
Kalle äter upp en vattenmelon på 3 timmar

Malin äter upp en vattenmelon hälften så fort som Kalle

Johan äter upp en vattenmelon på 5 timmar

Hur stor del av vattenmelon äter de upp på en halvtimma tillsammans ?

      Fundera först på det här?
  • Känner jag igen uppgiften, har jag löst någon liknande uppgift någon gång? Vilka räknesätt behöver jag kunna?
  • Strategi. Vilken metod ska jag välja? Vilka metoder hanterar jag?
  •  Bilder, konkret material, skriftliga räknemetoder, prövning-testa sig fram.
      Hur redovisar jag uppgiften?
  • Har jag  resonemang/motiveringar som är riktiga och enkla att följa.
  • Hanterar jag räknemetoderna?
  • Redovisar jag tydligt och är det lätt för andra att följa uträkningarna?
  • Använder jag ett rätt matematiskt språk?
  • Kan jag se för och nackdelar med olika lösningar?

SAMMANFATTNING
  • Tydlig och lätt att följa
  • Att man räknat rätt
  • Motivering
  • Redovisa med hjälp av olika metoder ( bild, text och uträkningar )

onsdag 11 september 2013

Test multiplikation och division med decimaltal



Redovisa och motivera dina uträkningar

E: Har rätt svar på minst 3  av uppgifterna och kan delvis redovisa eller motivera någon av uppgifterna.

C: Har rätt svar på nästan alla uppgifter. Enstaka missar är okej. Du redovisar och motiverar en multiplikation och en division utförligt. Du visar att du kan hantera uppgifterna med hjälp av någon känd metod.

A: Har rätt svar på uppgifterna. Redovisar och motiverar en multiplikation och en division utförligt. Visar att man kan lösa uppgifterna på flera olika sätt och kan beskriva några för eller nackdelar med metoderna.


E:       a) 0,5 * 8      b) 0,1 * 5        c) 2 * 0,2
       
          d) 2 / 0,1       e) 4 /0,5

C:      a) 0,9 * 0,2   b) 0,3 * 0,5     c) 0,4 * 0,1

         d)  3,2 / 0,04    e) 1,08 / 0,03

A:      a) 0,8 * 0,02   b)  0,04 * 0,03   c) 0,12 * 0,9

         d) 0,324 / 0,06   e) 0,272 / 0,08



SKÄRMINSPELNING PÅ TESTUPPGIFTERNA, KLICKA HÄR

C-UPPGIFTERNA, KLICKA HÄR

A-UPPGIFTERNA, KLICKA HÄR

tisdag 3 september 2013

Räkna ut vad det kostar och räkna jämförpris

Men först repetition av innehållsdivision

Beräkna:

a) 2 / 0,5    b)    4 / 0,1    ( E nivå )

c) 7,2 / 0,8   d) 6,4 / 0,08  e) 0,48 / 0,008    ( C-nivå )

 f )  31,32 / 0,4  ( A-nivå )

Skärminspelning som visar uträkningarna

Hur mycket lösviktsgodis får du för 30 kr?




Mål: Att kunna räkna ut vad saker ska kosta och deras jämförpris samt att  vara förtrogen med några vanliga prefix

När har vi användning av detta?

Vilket räknesätt använder vågen vid lösgodiset?

Hur mycket godis får jag för 30 kr?

Vilka kunskaper behövs för att räkna ut rätt pris?

På vilka olika sätt kan vi räkna ut?











Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...