tisdag 28 april 2015

När ni arbetar med sannolikhet så är .......

det bra om man kan förlänga bråken till hundradelar.

Det är också mycket bra om man kan omvandla bråkform till procentform " utantill ".

Vi övar det här i ett Kahoot ! " Kända bråk i procentform "

söndag 26 april 2015

Uppföljning av prov

Hej!
Jag har rättat era prov och resultaten är mycket bra !

  • Ni är ganska säkra på att rita en kub med givna mått.
  • Ni kan enhetsomvandla med säkerhet.
  • Det har blivit missförstång kring uppgift 2. Ni ska ange mått på figuren med volymen 5 dl. Ge förslag på längd, bredd och höjd på förpackningen.
  • Ni hamnade i tidsnöd på uppgift 3 men ni har påbörjat uppgiften rätt.
Dagens lektion:
  • Kolla upp hur ni besvarat uppgift 2 ( ange mått på figuren )
  • Komplettera uppgift 2
  • Fortsätt med uppgift 3
När ni är klara så kan ni börja kika på kapitel 6 ( statistik och sannolikhet ).

/ Staffan

fredag 24 april 2015

Sannolikhet och statistik

Under v.18 - 22 ska vi arbeta med sannolikhet och statistik.


Prov är inbokat torsdag 28:e maj.

Mål:

  • Kunna beräkna sannolikheten för en händelse i en likformig sannolikhetsfördelning t.ex. tärningskast
  • Känna till grundläggande begrepp: sannolikhet, händelse och utfall
  • Kunna beräkna sannolikhet i flera steg med hjälp av träddiagram
  • Kunna beskriva och beräkna medelvärde och medianvärde


Torsdag 28/4

Kolla vad kan du redan om sannolikhet ? Klicka på länken !
 ( Jobba gärna med en kompis )

Kunna beräkna sannolikheten för en händelse i en likformig sannolikhetsfördelning t.ex. tärningskast

Känna till grundläggande begrepp: sannolikhet, händelse och utfall.




Sannolikhet skrivs med bokstaven P ( engelskans probability )

P ( 5 ) betyder sannolikheten att få en femma.

När vi beräknar sannolikhet så pratar man om utfall.

När vi har en vanlig tärning så finns det sex stycken möjliga utfall.

Gynnsamma utfall är de utfall som vi vill ha.

Sannolikheten för en händelse  = Gynnsamma utfall /  Möjliga utfall.

P ( 5 ) = 1 / 6

Uppgift:
  1. Beräkna sannolikheten att slå en trea med en tiosidig tärning
  2. Beräkna sannolikheten att slå ett udda tal med tärning
  3. Beräkna sannolikheten att få minst en femma med a) en vanlig tärning b) en tiosidig tärning.
  4. P ( ? ) = 1/3. Ge exempel på händelser som stämmer in med sannolikheten.




Eget arbete i boken på sidorna 264-268. Välj nivå 1-3. Nivå 4 är lämplig att arbeta med efter nivå 3.

onsdag 22 april 2015

Provfrågor E - A nivå

QUIZ, klicka på länken !

E: 50 %   D: 65 %   C: 80 %


1. Rita en kub med kanten 5 cm.
    Beräkna volymen. Uttryck volymen på fyra olika sätt. Använd  liter, deciliter, centiliter och
    milliliter. ( 4 / 0 / 0 )


Bildresultat för kelda soppa
2.Förpackningen rymmer 5 deciliter.
a) Uttryck volymen i ml  ( 1 / 0 )
b) Uttryck volymen i kubikdecimeter ( 1 / 0 )
c )Ange några möjliga mått som förpackningen kan ha. ( 1 / 3 / 0 )

Bildresultat för igloo

3. En igloo har formen av ett halvklot. ( 0 / 3 / 3 )
Invändigt är diametern 1,8 m.
Väggarna är 30 cm tjocka.
Hur mycket snö består igloon av ?

tisdag 21 april 2015

Filmade " Blandade uppgifter "

Inför provet så är du väl förberedd om du kan " Blandade uppgifter "
Alla uppgifter på nivå 1-2 finns filmade här.

Använd filmerna som hjälp. Stoppa gärna mitt i filmen och räkna vidare på egen hand. Jämför sedan dina uträkningar med filmens.

Hoppas att filmerna är till hjälp för ditt arbete !


söndag 19 april 2015

Inför provet på torsdag

Vi värmer upp med Kahoot, klicka på länken här ! Invänta en kod som ska skrivas in i fältet.

Att öva på inför provet:
  • Gå igenom blogginläggen
  • Räkna exempel i boken
  • Räkna " Blandade uppgifter " s.208-210. Om du kör fast så ta hjälp av de filmade inspelningarna.
  • Träna mera s.212-214

Frågor att ställa till sig själv:
  • Kan jag begreppen: Basyta, sida, höjd, radie och diameter.
  • Kan jag beräkna area och omkrets av rektangel, triangel och cirkel ?
  • Kan jag beskriva och rita de olika geometriska kropparna. Kub, rätblock, cylinder, prisma, pyramid, kon och klot ?
  • Kan jag med hjälp av formler beräkna volymerna för kub, rätblock, cylinder, prisma, pyramid, kon och klot ?
  • Kan jag enhetsomvandla inom volym ? Kan jag använda någon modell som hjälper mig att enhetsomvandla ?
Använd filmerna för att repetera kapitlets innehåll. Klicka på länkarna.

Head, Think, Slide Strips, Film








måndag 13 april 2015

Volym av cylinder och kon

Men först en kort genomgång av prisma

Volym av cylinder och kon





Tre konor och en cylinder med samma höjd och basyta har lika stor volym

Eget arbete i boken med början på sidan 202. Välj lämplig nivå. Hoppa över uppgifter som handlar om klot.
















onsdag 8 april 2015

Pyramidens volym......


Men först läxförhör om enhetsbyte volym.









Pyramiden består av 2,3 miljoner stenblock som väger cirka 2 500 kg styck och är byggd med en imponerande precision där det enbart skiljer 58 millimeter i längd mellan dess 230 meter långa sidor vid basen, en bas som dessutom är helt horisontell med en nogrannhet av ±15 millimeter.


Högsta höjd138,8 (ursprungligen 146,5) meter

Filmat exempel s.193 Pyramid, klicka på länken

Uppgifter i boken:
s.193-196. Välj uppgifter med pyramider. Välj nivå 1-3.



Läxa till torsdag är....

att kunna enhetsomvandla med hjälp av den modell som vi använt på lektionerna.

tisdag 7 april 2015

Beräkna volymen på kartongen

  • Hur gör jag när jag beräknar volymen av ett rätblock
  • Vilka enheter kan jag ha med i svaret ?
  • Uttryck volymen på så många olika sätt som möjligt.


Lektion 1 " Uppstart "

Uppstart Välkomna tillbaka till ämnet matematik.  Idag mjukstartar vi med att dela ut material och sedan kolla igenom vilka områden som vi s...